ביטוח משכנתא


ביטוח משכנתא מאפשר לכם לקבל מינוף יותר גבוה על הנכס, עד כדי כ 90% ויותר ממקורות חוץ בנקאיים. אך גם הבנקים החלו לדרוש ביטוח משכנתא מחלק מהזכאים על מנת להוריד את הסיכון על העסקה. אם תדרשו לבצע ביטוח משכנתא במקום ביטוח חיים, כנראה שהמלווה חושש מסיכון כלשהו על ההלוואה.

מה זה ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא מורכב משני רכיבים: ביטוח חיים וביטוח על הנכס. שני רכיבים אלו באים למזער את הסיכון של הגוף המלווה, ואינם קשורים כלל למבוטח, כלומר אם המבוטח ירצה לעשות ביטוח חיים רגיל או ביטוח רכוש, יהיה עליו לבצע זאת בנפרד.

ביטוח חיים למשכנתא

ביטוח החיים מכסה כל אחד מהלווים ומטרתו היא לאפשר לבנק או למלווה להוריד את הסיכון במקרה של מוות של אחד מהלווים. הבנק או הגוף המלווה הוא המוטב הבלעדי לקבלת כספי הפיצוי במקרה של מוות, ובד"כ, הסכום של המבוטח לא צריך לעלות על סכום ההלוואה שנלקחה. במקרה של פטירה יפעיל המוטב (הבנק או הגול המלווה) את ביטוח המשכנתא, והרכיב של ביטוח החיים יכסה את ההלוואה. כמובן שאם יש יותר מלווה אחד וביכולתו להמשיך ולשלם את ההחזר החודשי של המשכנתא, אין הבנק ימהר להפעיל את הביטוח ולדרוש את הכספים בגין ההלוואה שנלקחה. הרכיב של ביטוח החיים בתוך ביטוח המשכנתא אינו מחליף ביטוח חיים רגיל בו במקרה של פטירה, סכום כסף כלשהו עובר למוטבים, בד"כ המשפחה, על מנת לאפשר אורך חיים רגיל ולהימנע מקריסה כלכלית של המשפחה עקב חובות ואי יכולת של בן הזוג לפרנס את המשפחה כולה.

ביטוח נכס למשכנתא

בביטוח המשכנתא הנכס הממושכן מבוטח אף הוא. דרישה זו היא של הגוף המלווה והיא מאפשרת לאותו גוף למזער את הסיכון ולהבטיח את רכושו. כיוון שהנכס שייך לבנק עד אשר תפרע כל הלוואת המשכנתא, הבנק או הגוף המלווה רוצה להבטיח כי הנכס שלו מוגן מכל צרה שלא תבוא ועלולה להוריד את השווי של הנכס. רעידת אדמה, שריפה, נזקי טבע, נזקים של מזיקים ועוד עלולים להוריד את השווי של הנכס, וגרוע מכך, להחריבו לחלוטין. ביטוח משכנתא יכול לכלול רכיבים נוספים שבאים להגן על המבוטחים ולא על הבנק, למשל, ביטוח על הרכוש, להגדיל את שווי ביטוח החיים כך שגם המבוטח יוכל להבטיח את משפחתו וכו'. בשוק הביטוחים על המשכנתא מתחרים מספר חברות ועשרות סוכנים, כדי לקבל ביטוח טוב והוגן, בעל מחיר טוב כדאי לבצע סקר שוק והשוואת מחירים, בין אם באמצעות סוכן ביטוח שיכול להוזיל עבורכם את תעריף הביטוח כל המשכנתא לצד התאמה של הפוליסה עבורכם, ובין אם בעצמכם - הפערים מגיעים לאלפי שקלים במהלך השנים ! בעידן האינטרנט נוח עוד יותר לבצע השוואת מחירים, ובאמצעות מילוי טופס קצר ולא מחייב תוכלו לקבל מספר הצעות מחיר. היתרון בשיטה זו היא העובדה שהגוף שפונה אליכם יודע שהוא אינו הגוף היחיד, ולכן ההצעות שתקבלו אם תבצעו את השוואת המחירים באינטרנט, הן הצעות טובות יותר מאילו שתוכלו לקבל, למשל אם תתקשרו לחברות ביטוח המציעות ביטוח על המשכנתא.

מחירי ביטוח משכנתא

המחירים של ביטוח המשכנתא נורא תלויים ברכיבים עצמם. בביטוח החיים למשל, הגיל של המבוטח מאד משנה ולכן ככל שאתם צעירים יותר הרכיב הזה יוזל עבורכם, כמובן שגם מחלות מסוימות, גם אם החלמתם מהן, עלולות לייקר מאד את הפוליסה. פרמטרים נוספים שיכולים להשפיע הם - ספורט אתגרי, עישון ושתייה וכו'. הרכיב של הביטוח על הנכס מושפע משווי הנכס וסכום ההלוואה שנלקחה בגינו. לכן אין מחירון של ביטוח משכנתא כיוון שהוא מושפע מהרבה גורמים. מחשבון ביטוח משכנתא יאפשר לכם לקבל אינדיקציה בנושא.