מאיפה מתחילים?


מצאת בית? מזל טוב!
(אם עדיין לא מצאת, יש לנו כלי במיוחד בשבילך למציאת בית, המתחשב ביכולות שלך לעמוד בתשלומי המשכנתא.)

מהי משכנתא

הלוואת משכנתא ( משכנתה), הינה הלוואה בד"כ גבוהה, בה יש למשכן נכס כדי לקבלה, ומכאן שמה. הלוואת משכנתא בישראל נחשבת להלוואה משמעותית בתנאים מיוחדים, ספק טובים יותר מהלוואה רגילה וספק לא, ובד"כ מדובר בתנאים בלתי ברורים למי שאינו בקיא ברזי המימון.

משכנתא ניתנת לטווח ארוך ובשביל לקבלה יש לעמוד בקריטריונים מסוימים לקבלתה, ובראש ובראשונה מבקש המשכנתא צריך להיות בעל הון עצמי בשיעור מסוים (בין 20% ל 40%) משווי הנכס הנרכש, בנוסף, דרוש מוסר תשלומים תקין בבנקים (כלומר חשבון לא מוגבל, ובעל עמידות בתשלומי אשראי והמחאות) ולפעמים גם ערבים.

החוק בישראל מאפשר למלווה (לבנקים למשכנתאות) להחזיק בטחונות למשכנתא ע"י שיעבוד נכס המקרקעין שנרכש, ובפועל יוצא שהנכס שיך עד אשר תשלום המשכנתא לא הסתיים, למלווה.

כדי לקחת משכנתא יש להבין באופן שיטת התשלום על המשכנתא כדי לחסוך עשרות אלפי שקלים, ויותר חשוב, לא ליפול בפח שהמלווים מנסים לטמון לכל לווה על מנת למקסם את הרווחים. כיוון שההלוואה גבוהה, וכיוון שמשך תקופת ההחזר ארוך, הבנקים מרווחים לא מעט מן הריבית (ריבית דריבית) שהלווה משלם. ככל שתבינו את האפשרויות שלכם, כך הלוואת המשכנתא שלכם תהיה כלכלית יותר, ומתאימה יותר עבורכם.

למשל, הידעתם שתשלום המשכנתא שלכם יכול לעלות עד כפי שניים מהתשלום אותו התכוונתם להחזיר, בגלל הצמדת ההלוואה לריבית, וכאשר הריבית עולה סכום ההחזר יכול לעלות משמעותית. תוסיפו לזה את חוסר ההבנה של הלווה בכך שאינו ביקש משכנתא הניתנת למחזור, והתוצאה היא הרת אסון.

לסיכום, אנו מאד ממליצים לכם קודם כל ללמוד את הנושא לעומק, לשלוט במושגים, באפשרויות ההצמדה של המשכנתא (לריבית, למדד, למט"ח וכו') לבצע השוואה בין מסלולי משכנתאות, בין הריביות בבנקים ולעשות סקר שוק לא רק בבנק שלכם. ניתן גם להיעזר בגוף מקצועי שיאפשר לכם לחסוך הרבה מאד כסף.

באתר זה ננסה להסביר לכם ככל שניתן על המשכנתא, האפשרויות והשיטות ללקיחת משכנתא, המושגים, ממה להיזהר ועוד שלל של טיפים. אז קדימה, תתחילו ללמוד כי במקרה הזה, ידע יחסוך לכם הרבה מאד כסף.

לנוחותכם, יש באתר מחשבון משכנתא שיאפשר לכם לקבל אינדיקציה טובה, האם אתם מסוגלים לעמוד בסכום ההחזר החודשי, והאם יש ברשותכם את ההון הדרוש.

לעמוד הבא - מושגים של משכנתא